07.05.2019r.

Z kraju

ZAGUBIENI W ŚMIECIACH

            Drastyczne podwyżki opłat za śmieci zapowiedziane w br (u nas w Żyrardowie od 1 maja o 127 proc.) powodują, że gminy w kraju nie mogą doliczyć się swoich mieszkańców. Ubywa ich, gdy przychodzi do płacenia za nieczystości.

            U nas w spółdzielni, od kilku lat, ubywa corocznie od 150 do 200 mieszkańców, którzy są wymeldowywani przez głównych użytkowników lokali i właścicieli.

Ale w tym roku, przez pierwsze cztery miesiące (jeszcze przed wejściem nowych cen) wymeldowało się już ponad 200 osób.

            Wszystko wskazuje na to, że główna przyczyna tego stanu rzeczy, to próba ucieczki od wzrastającej opłaty śmieciowej, która jest naliczana od ilości głów zameldowanych
w lokalu.

            Że tak to się dzieje i takie są tego przyczyny świadczy odnajdywanie się wielu osób – przy zapisywaniu dzieci do przedszkoli i przy pobraniu świadczenia 500 +.

            Wynajmujący mieszkania i studenci odbywający studia i mieszkający w akademikach – to są osoby które najtrudniej jest uchwycić samorządom. U nas w spółdzielni, oceniamy, że około 200 –lokali, to takie które są wynajmowane przez ich właścicieli , którzy wcześniej
w administracjach spółdzielni zgłosili zerowe stany osób zameldowanych. A tak nie jest.

            Tymczasem ilość odpadów rośnie, zaś wpływy z opłat nie – a wszystkie koszty ich wywozu rozkładane są na mieszkańców, którzy płacą.

            Niektóre samorządy w kraju uznały, że jako sposób na „uciekających” mieszkańców skuteczny może być pobór opłaty za śmieci w oparciu o zużycie wody – takie rozwiązanie dopuszcza ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2008 r. poz. 1454 ze zm.). Samorządowcy, którzy decydowali się na takie rozwiązanie, uważają, że zużycie wody lepiej pokazuje, ile osób faktycznie mieszka w danym miejscu.

            Według nich zniknąłby problem wynajmujących mieszkania i studentów, którzy tylko przez kilka miesięcy w roku mieszkają w rodzinnym domu, a przez resztę wytwarzają śmieci w wynajmowanych mieszkaniach.

            Podstawą naliczania opłat w przypadku powiązania go ze zużyciem wody wciąż są deklaracje mieszkańców, ale tym razem łatwo można je zweryfikować w przedsiębiorstwie wodociągowym.
            Tylko, że przy tym systemie jest conajmniej kilka wątpliwości:

1/ jak z wody wykorzystywanej do codziennej toalety i mycia naczyń wyłączyć tą zużywaną do podlewania ogródka.

2/ A co z naliczaniem opłat osobom niepodłączonym do sieci wodociągowej.

3/ A co z wysokim (znacznie powyżej średniej w budynku) zużyciem wody na osobę, przez niektóre rodziny (u nas w ŻSM dochodzi ono do 3 krotnej średniej).

Czy mają oni być karani potrójną opłatą za śmieci, dlatego, że postawiły nas wysoki stopień higieny w lokalu.

            Dlatego wiele samorządów, które wcześniej uzależniło opłaty od skali zużycia wody, odstąpiło od tego mechanizmu.

            Tak więc problem wielkości opłat za śmieci istnieje, bo z jednej strony śmieci przybywa, a z drugiej ubywa w gminach głów na które, koszty ich wywozu są naliczane.

Należy również wiedzieć, że możliwości podnoszenia stawek opłat za śmieci od osoby są ograniczone poziomem, którego nie można przekroczyć.

            Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, limity wyznacza wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego wyliczonego przez GUS (obecnie są to niecałe 34 zł.).

            Tak więc gminy, w których poziom kosztów zbliża się do podanego – doszły do ściany, tym bardziej, że zgodnie z ustawą do systemu nie mogą dopłacać.

------------

            Gminom pozostaje zatem praca nad systemem weryfikacji stanu ich mieszkańców, przy wykorzystaniu posiadanych środków prawnych i kontrolnych /inspekcja samorządowa, straż miejska/. A weryfikacja taka w świetle przedstawionych faktów wydaje się niezbędna. Także i u nas w Żyrardowie.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu