28.08.2018 r.

JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ W DOMU

Racjonalne zużycie wody do codziennej higieny, przygotowania posiłków i prania jest pożytkiem nie tylko dla naszej kieszeni ale i dla środowiska.

Zużycie wody w gospodarstwach domowych w Polsce od około 15 lat stale maleje. Z 209 l zużywanych w ciągu doby przez jedną osobę w 1990 roku spadło do 104 l w 2015 roku
i utrzymuje się poniżej średniego zużycia w krajach Unii Europejskiej, które wynosi 130 l.
W Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej średnie zużycie wody jest obecnie jeszcze niższe i nie przekracza 95 l wody. Tak duże oszczędności wymusiły przede wszystkim podwyżki cen zimnej i ciepłej wody w latach 90. Zaczęliśmy wtedy zmieniać nawyki (na przykład zakręcać krany podczas mycia zębów czy golenia), dbać o szczelność instalacji oraz montować wodomierze. Stosując jednak tego typu oszczędności, nie można popaść w przesadę – myć się trzeba. Dlatego aby płacić mniej za wodę, a jednocześnie by odbywało się to bez uszczerbku dla higieny i komfortu, powinniśmy zainwestować
w odpowiednie urządzenia zmniejszające zużycie wody. Są to:

 

Bateria umywalkowe

Duży wpływ na zużycie wody ma zarówno rodzaj zamontowanej baterii, jak i zastosowanie perlatora oraz ograniczników wielkości strumienia.

 • Perlator. Zamocowany na końcu wylewki baterii ma za zadanie zwiększenie

strumienia wody przez jego napowietrzenie. Dzięki temu następuje ograniczenie zużycia wody nawet do 50 proc., mimo że wydaje się, iż z baterii wypływa jej tyle samo. Co ważne, taka zmiana nie zmniejsza skuteczności mycia, a napowietrzony strumień nie powoduje rozchlapywania wody po zderzeniu się z ręką lub umywalką.

 • Jednouchwytowe (zamiast dwuuchwytowych). Pobór wody z baterii dwuuchwytowej (tzw. mieszacza) wymaga za każdym razem odkręcenia dwóch pokręteł w celu nastawienia odpowiedniego strumienia i temperatury wody, przez co marnuje się bezpowrotnie bardzo dużo wody. Natomiast uruchomienie baterii jednouchwytowej (za pomocą jednej dźwigni ustawiamy zarówno siłę strumienia, jak i jego temperaturę) jest znacznie prostsze i trwa znacznie krócej. Baterie jednouchwytowe pozwalają na blisko 30 porc. oszczędności wody w stosunku do dwuuchwytowych.
  • Dwustopniowa dźwignia mieszacza. Pierwszy stopień pozwala na uzyskanie jedynie połowy wielkości strumienia wody. Dopiero pokonanie oporu w pionowym ruchu dźwigni i pełne otwarcie umożliwia uzyskanie większego wypływu wody.
  • Przycisk umieszczony na dźwigni (inaczej ekoprzycisk). Dopiero po jego wciśnięciu uzyskamy maksymalny przepływ i maksymalną temperaturę wody
   z baterii.
  • Blokada mechaniczna. Umożliwia stałe ograniczenie wypływu wody, a także jej maksymalnej temperatury. Blokada zakładana jest w momencie montażu baterii przez instalatora.
  • Elektryczne (bezdotykowe). Woda wypływa z nich, kiedy pod wylewkę podsunie się ręce, a wyłączenie następuje po zabraniu dłoni. Są zasilane bateriami albo niskim napięciem za pośrednictwem transformatora podłączanego do gniazdka elektrycznego. W bateriach elektronicznych wielkość przepływu jest ustawiona fabrycznie tak, że nie przekracza 6 l/min. a do ustawienia temperatury wody służy mieszacz umieszczony
   z boku korpusu baterii lub na wylewce.
 • Ograniczenie wypływu. Wiele baterii jednouchwytowych jest wyposażonych w inne funkcje redukujące zużycie wody do około 40-50 proc. Elementem ograniczającym mogą być:

W ten sposób ograniczają zużycie wody do około 40-50 proc. Niestety są dość drogie. Ich montaż może się opłacać jedynie wtedy, gdy w domu są małe dzieci; nie trzeba pilnować, czy zakręciły kran po wyjściu z łazienki.

 • Samozamykająca się. Uruchamia się ją ręcznie przez przyciśnięcie oznaczonego miejsca na korpusie. Zamknięcie zaś po upływie określonego czasu (na przykład 15s) odbywa się automatycznie. Oszczędność w zużyciu wody nie jest co prawda tak duża jak przy baterii elektronicznej, ale jest znacznie tańsza.

 

Bateria prysznicowa

Do kąpieli pod natryskiem raczej nie powinniśmy stosować baterii dwuuchwytowych. Wyregulowanie odpowiedniej temperatury za pomocą obydwu pokręteł to nieuzasadnione marnotrawstwo wieli litrów wody każdego dnia. Poza tym każda zmiana ciśnienia
i temperatury (na przykład kiedy inny domownik odkręci wodę w drugiej łazience) spowoduje konieczność ponownej regulacji. Dlatego stosuje się tu najczęściej baterie jednouchwytowe. Rachunki za korzystanie z prysznica można znacznie obniżyć, stosując baterię termostatyczną. Sercem baterii jest zamontowana w niej głowica termostatyczna, której zadaniem jest zmieszanie wody gorącej z zimną, tak żeby na wyjściu z wylewki uzyskać wodę o zadanej wcześniej temperaturze w jak najkrótszym czasie.

Nie bez znaczenia jest też to, że termostat zablokuje wypływ gorącej wody, nie dopuszczając do poparzenia, gdy na skutek awarii instalacji nie będzie w niej zimnej wody.

 • Słuchawki z ogranicznikiem przepływu. Przez standardową rączkę prysznicową przy ciśnieniu 3 barów może przepłynąć 18-20 i więcej litrów wody w ciągu minuty, oznacza to, że biorąc 10-minutowy prysznic, zużyjemy nawet 200l wody. Producenci baterii mają już w swojej ofercie słuchawki, które dzięki wbudowanemu ogranicznikowi przepływu minimalizują zużycie wody. Dzięki niej jedna osoba w domu może zaoszczędzić ponad 40 tys. litrów wody rocznie.

Baterie wannowe

Gdy bierzemy kąpiel, zależy nam na jak najszybszym napełnieniu wanny wodą. Stosowanie więc perlatorów i innych rozwiązań ograniczających przepływ tylko wydłuży czas tej operacji i spowoduje, że zanim ją napełnimy, woda zacznie stygnąć. Optymalnym rozwiązaniem będzie zatem montaż baterii o przepływie co najmniej 35l/min – tradycyjnej jedno- lub dwuuchwytowej albo termostatycznej.

Baterie kuchenne

Wybierając baterie do kuchni, powinniśmy się kierować raczej wygodą korzystania z niej. Zależy nam bowiem, żeby w jak najkrótszym czasie napełnić garnek woda lub nalać pełny czajnik. Jedynym rozwiązaniem, które faktycznie pomoże nam w kuchni obniżyć zużycie wody, będzie montaż baterii jednouchwytowej z tego samego powodu, co w łazience
– szybszego zamykania i otwierania wypływu. Sporym udogodnieniem będzie też wyciągana wylewka, zwłaszcza zakończona słuchawka umożliwiającą zmianę strumienia wody między zwykłym i prysznicowym. Taka bateria pozwala na szybie napełnienie garnka oraz delikatne mycie małą ilością wody warzyw i owoców.

Niektórzy producencie proponują też baterie z dwoma wylewkami – górna działa na pokrętła, a dolna – na czujnik ruchu.

Jeśli jednak chcemy naprawę oszczędzać wodę kuchni, to kupmy zmywarkę. Pozwoli ona na zredukowanie ilości wody niezbędnej do mycia naczyń nawet o 80 proc. w porównaniu
z myciem pod bieżącą wodą. Nawet jeśli nie myjemy naczyń bezpośrednio pod kranem, tylko napełniamy wodą komorę zlewozmywaka, to zużyjemy jej i tak dwa razy więcej niż nowoczesna zmywarka.

Oszczędne spłuczki

Około jednej trzeciej wody zużywanej w domu służy do spłukiwania miski ustępowej, warto więc zwrócić uwagę na możliwości jej oszczędzania. Pomagają w tym przyciski spłukujące:

 • pojedynczy z funkcją stop, umożliwiający przerwanie spłukiwania w dowolnym momencie,
 • dwudzielny, pozwalający na spłukiwanie dużą ilością wody (5 lub 9 l), bądź małą (odpowiednio 3 lub 4,5 l).

Nowoczesne spłuczki pozwalają zredukować ilość wody niezbędnej do spłukiwania o 50 proc. w porównaniu z tradycyjnymi ze zbiornikiem 9 l.

                                                                                              Zarząd ŻSM

Ps. Materiał zebrano z literatury fachowej.

 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail sekretariat@zsm.net.pl

 

Dział Techniczny

e-mail techniczny@zsm.net.pl

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail odkinfotv@gmail.com

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail klubkoliber@poczta.onet.pl 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu