19.09.2017r.

RADNI ZAPOMNIELI O SUWERENIE

            „My mieszkańcy ul. Jedności Robotniczej nie zgadzamy się na zmianę nazwy ulicy – NASZEJ ulicy. Jest to nazwa Naszej ulicy, a nie ulicy radnych miasta.

Tu (na niej) wychowaliśmy się My i Nasze Dzieci. Nazwa tej ulicy kojarzy nam się Bardzo Dobrze. Jest to nasza nazwa, ku czci żyrardowskich robotników, dzięki którym istnieje miasto”

            Tej treści dopisek umieścili na karcie z podpisami protestu, wszystkie osoby które zaprotestowały w pierwszym tygodniu akcji (było ich 72). Dopisek zwieńczył podpis – „Wszyscy mieszkańcy ulicy Jedności Robotniczej, która jest zaszczytem dla robotniczego miasta”.

            Przypomnijmy więc, że na posiedzeniu w dniu 31 sierpnia br. Rada Miasta głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz 15 podjęła uchwałę o zmianie nazwy ul. Jedności Robotniczej na nową. Tych zmian ulic było więcej. Ale te przy których zamieszkują rodziny spółdzielcze dotyczą dwóch (ul. 16-go Stycznia i ul. Jedności Robotniczej). Przy ul. 16-go Stycznia stoi budynek z 12-oma lokalami. Tutaj nazwa ulicy kojarzy się wielu z dniem zniewolenia komunistycznego, choć dla większości z dniem zakończenia wojny
z hitleryzmem w Żyrardowie. Trzeba ją zmienić – trudno.

            Ale przy ul. Jedności Robotniczej stoją trzy budynki spółdzielcze ŻSM o 125 lokalach mieszkalnych i kilka innych spółdzielni PRAGNIENIE, gdzie liczba rodzin też przekracza setkę. Tyle rodzin obejmą więc uciążliwości i dodatkowe koszty związane ze zmianą danych adresowych, w zakresie obejmującym ich różne zobowiązania,

            Dotychczasowa nazwa ulicy, nie figurowała wprawdzie w katalogu zmian nazw objętych zaleceniem IPN, ale nie spodobała się grupie radnych, w tym kilkorgu ze społeczności spółdzielczej.

            Tymczasem jedyną „winą” ulicy jest to, że powstała w okresie „niesłusznym” tj.
w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, tak jak połowa ulic w naszym mieście.

            „Jedność Robotnicza” w nazwie, to hołd oddany solidarnościowemu zrywowi robotników żyrardowskich zakładów w 1883 r., na znak poparcia dla strajku „Szpularek” – które wystąpiły przeciwko dyskryminacji zawodowej i niskim płacom. Podobnie, jak dla solidarnościowej akcji strajkowej robotników Żyrardowa w 1980 r.

            Nie jest zrozumiała „chorobliwa fobia” w forsowaniu tych zmian przez dzisiejszych radnych miasta. Nie są one w żaden sposób związane z akcją IPN i wychodzą niejako przed orkiestrę.

            A przecież ugrupowanie Kukiz 15, to klub nawołujący w Sejmie do wprowadzenia do konstytucji demokracji bezpośredniej, do zarządzania na każdym szczeblu „w sprawach obywatelskich” poprzez referenda. Podobnie Partia „dobrej zmiany”, która miała wychodzić
z pytaniami do społeczeństwa. I co? I nic – okazuje się, że obywatele głosu nie mają. Nie pyta się o zdanie ich przedstawicielstw – Rad Osiedli, Samorządów Mieszkańców. „Wybrańcy” wiedzą sami co dla narodu najlepsze. Tyle, że takie postępowanie jest sprzeczne z ideą samorządności i społeczeństwa obywatelskiego.

            Trudno będzie zatem liczyć na „wdzięczność” zlekceważonych Obywateli
w kolejnych wyborach samorządowych, które już niedługo przed nami.

            Zaraz po podjęciu uchwały przez radnych zgłaszały się do nas poszczególne osoby
z prośbą o pomoc w zatrzymaniu toczącego się „szaleństwa”.

            Zwróciliśmy się zatem w pierwszej kolejności, do mieszkańców z ul. Jedności Robotniczej, których dotyczyła zmiana. Wobec szerokiego poparcia przez nich protestu, zwracamy się dzisiaj do pozostałych mieszkańców spółdzielczych osiedli z prośbą o jego solidarne wsparcie.

            Nie może tak być, że w ważnych dla mieszkańców sprawach Państwo Radni nie liczą się z ich głosem i podejmują decyzję według swojego widzimisie.

            Mieszkańcy ulicy Jedności Robotniczej, protestujący w tej sprawie oczekują uruchomienia procedury prawnej która zmieni antyobywatelską decyzję radnych.

Taka procedura odwoławcza zostanie napewno uruchomiona przez służby prawno-samorządowe naszej spółdzielni. Liczymy też na inne Samorządy mieszkańców.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu