26.02.2019 r.

CZY BUDYNKI ZREALIZOWANE Z WIELKIEJ PŁYTY SĄ BEZPIECZNE ?

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa eksploatuje 94 budynki wykonane
w technologii wielkopłytowej, 15-cie z nich to budynki wysokie. W całym kraju takich budynków jest około 60 tys. Czy zamieszkiwanie w nich jest bezpieczne ?

Nasze najstarsze budynki zrealizowane w tej technologii to dwa obiekty na
os. Kościuszki wybudowane w latach 1976 -77, skończyły już 40 lat. Dwie kolejne dekady minionego stulecia to okres, kiedy ta technologia budowania była w zasadzie jedyną
i najbardziej efektywną. Pozwoliła na wybudowanie blisko 2/3 zasobu mieszkaniowego naszej spółdzielni.

Przez następne dwie dekady, praktycznie do dzisiaj, ta technologia budowania, bardzo efektywna ekonomicznie, chociaż z wieloma niedoskonałościami, była zaniechana.

Dzisiaj następuje powolny powrót do jej znacznie udoskonalonej wersji. Dla zapewnienia społeczeństwu ponad 1,5 mln. brakujących, tanich mieszkań jej powrót wydaje się niezbędny.

            Jednak ponad 40 letni okres eksploatacji budynków wielkopłytowych, wymagał przeprowadzenie gruntownych badań ich ogólnego stanu technicznego. Od lat nieoficjalnie mówiło się przecież o ograniczonej wytrzymałości technicznej bloków budowanych
w PRL-u. Słychać było, że wielka płyta rozpadnie się, a budynkom grozi katastrofa budowlana.

            Tymczasem w styczniu br. eksperci Instytutu Techniki Budowlanej ogłosili raport
z oceny badań w 300-u budynkach czterech województw: mazowieckim, łódzkim, śląskim
i dolnośląskim. (To bardzo istotne dla nas bo nasze wielkopłytowe elementy budowlane
w Żyrardowie pochodziły z wytwórni zlokalizowanych na terenie dwóch wyszczególnionych i przebadanych województw).

            Raport specjalistów z I.T.B., instytucji nadzorowanej przez Ministerstwo Inwestycji
i Rozwoju, nie potwierdza tych obaw. Jakość budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty – nawet tych najstarszych – nie zagraża bezpieczeństwu.

            Jak stwierdza jeden z autorów raportu : - Na podstawie wieloletniej obserwacji budynków wielkopłytowych można stwierdzić, że stopień pogorszenia się ich jakości wynika
z okresu użytkowania, a także z pierwotnego wykonania. Na razie nic nie zagraża bezpieczeństwu budynku z wielkiej płyty.

            Jednocześnie poddaje on krytyce architekturę mieszkaniową okresu PRL-u. I tak:

- Budynki wielkopłytowe zrealizowane w latach 1960-1990 charakteryzują się niską jakością użytkową i funkcjonalną mieszkań, nadmierną przenikliwością cieplną, niedostatecznym stanem instalacji elektrycznych, a przy tym niską estetyką elewacji. Należy to uznać za wady tego budownictwa.

            Estetykę budynków z wielkiej płyty ocenia się dziś różnie. W opinii wielu specjalistów modernistyczne piękno bloków jest wątpliwe. Uchodzą dziś często za brzydkie „szafy do mieszkania”

Pierwsze większe konstrukcje betonowej wielkiej płyty powstały w Europie w końcu lat 30. (w Niemczech, Szwecji, Finlandii). Za pierwszy blok wielkopłytowy w historii powojennej architektury uważa zaprojektowany przez Le Corbusiera i wybudowany w 1952 r. w Marsylii. Budynek ten miał sporo zalet, zapewniał dach nad głową 1600 osobom, tworzył architektoniczne ramy nowego życia społecznego, był niedrogi w budowie i utrzymaniu. Uważa się go za wzorcową jednostkę architektoniczną.

            Pierwszy polski blok w technologii wielkiej płyty powstał w połowie lat 50-tych
w Krakowie, w Nowej Hucie a następny w 1958 r. w Warszawie na Jelonkach.

Wielka płyta stosowana przez 30 lat, stanowiła u nas w kraju podstawę budownictwa mieszkaniowego. A architektura wielkiej płyty na trwale zdominowała polski pejzaż.

Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość. Nie ma dziś zagrożeń, jeżeli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków – zapewniał po zapoznaniu się
z raportem Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialny za nadzór nad budownictwem.

Wbrew powszechnym opiniom o złym stanie technicznym wielkopłytowych bloków według specjalistów mają one szanse długo trwać na swoim miejscu. – Oczywiście dalsze użytkowanie obiektów z wielkiej płyty wiąże się z potrzebą przeprowadzania przeglądów oraz ocen stanu technicznego – zastrzegł wiceminister.

            Opinie specjalistów i resortowego Wiceministra są dla nas bardzo ważne w kontekście posiadania blisko setki tego typu obiektów. Ważne jest też to, że w prowadzonych przez nas procesach termomodernizacji budynków uzyskujemy efekty wzmacniające ściany wielkiej płyty.

Działania takie zrealizowaliśmy w znacznej części budynków. Pozostała nam grupa budynków w osiedlach Batorego i na Teklinie, gdzie decyzje co do dalszej poprawy stanu konstrukcji poprzez ocieplenie wszystkich ścian i elementów dachowych muszą podjąć wspólnie z nami mieszkańcy tych budynków.

Będziemy zatem rozpatrywali opinie naszych służb technicznych, co do stanu konstrukcji poszczególnych budynków oraz sygnały napływające od mieszkańców co do ich gotowości współuczestnictwa w procesie dociepleń ich budynku.

                                                                                              Zarząd ŻSM

Ps. W materiale wykorzystano opinie ekspertów I.T.B.

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu