07.04.2015 r.
WYKREŚLENIA CZŁONKÓW OCZEKUJĄCYCH
Na marcowym posiedzeniu, Rada Nadzorcza Spółdzielni podjęła uchwały
o wykreśleniu z rejestru członków oczekujących – 32 osoby.
Wykreślenia członków oczekujących, to pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 lutego 2015 r., który na wniosek grupy posłów Platformy Obywatelskiej badał
6 artykułów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na ich zgodność z Konstytucją RP.
W pierwszej kolejności zbadał zarzuty pod adresem art. 3 ust. 1 i 3 tej ustawy ponieważ wnioskodawcy wnieśli o jego zbadanie w zakresie, w jakim pozwala na przyjęcie osób fizycznych i prawnych do spółdzielni mieszkaniowej bez związku z przysługiwaniem prawa do lokalu bądź ubieganiem się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo odrębnej własności lokalu.
Charakter spółdzielni, cele i istota jej funkcjonowania wynikają z art. 1 ustawy
o spółdzielniach mieszkaniowych. Na jego podstawie członkami spółdzielni mieszkaniowej mogą być tylko podmioty, które legitymują się interesem jaki może być zaspokojony przez daną spółdzielnię, w zakresie jej podstawowego celu funkcjonowania. Dlatego też osoby, które nie mają interesu polegającego na zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych lub na dostarczeniu lokalu o innym przeznaczeniu, przez daną spółdzielnię mieszkaniową nie mogą być jej członkami. W szczególności nie mogą być nimi osoby, które upatrują swój interes tylko w innej, pomocniczej działalności spółdzielni. Członkami spółdzielni mieszkaniowej nie mogą być zatem osoby, które nie posiadają prawa do lokalu lub ekspektatywy (przyrzeczenie jego otrzymania) w danej spółdzielni. Do tej kategorii podmiotów należą tzw. członkowie oczekujący, członkowie organów spółdzielni i osoby w niej zatrudnione, a także te osoby, które będąc członkami spółdzielni zbyły lub w inny sposób utraciły prawo do lokalu (np. wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego) w spółdzielni lub
w budynkach przez nią zarządzanych.
Dlatego też Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 3 ust 1 i 3 u.s.m. w zakresie jakim dopuszcza członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej podmiotów, którym nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu lub ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest niezgodny z art. 64 ust 1 Konstytucji RP.
Wyrok Trybunału, od którego nie ma odwołania został przez nas potraktowany
w sposób priorytetowy. Do wszystkich 180 zarejestrowanych u nas członków oczekujących, będzie przesłana stosowna informacja wyjaśniająca i będą zaproszeni na posiedzenie Rady Nadzorczej, która w każdej indywidualnej sprawie podejmuje odrębną uchwałę o wykreśleniu z członkowstwa.
W dniu 30 marca wykreślono z członkostwa 32 osoby, z których tylko dwoje zgłosiło się na spotkanie. Jedna z nich złożyła sama rezygnację, druga nie chciała przyjąć tego faktu do wiadomości, gdyż posiada książeczkę z wkładem lokatorskim i oczekiwała zaspokojenia swoich potrzeb w systemie przydziału mieszkań lokatorskich, który od kilkunastu lat u nas już nie funkcjonuje. Kilkanaście osób przekazało swoje rezygnacje drogą korespondencyjną.
Okazało się także, że pewna grupa z zarejestrowanych przed laty członków oczekujących, już nie żyje, zaś większość zaspokoiła swoje potrzeby poza spółdzielnią, z tego wielu zagranicą.
Akcję rozmów i wykreśleń będziemy prowadzili przez najbliższe miesiące.
Zarząd ŻSM