RZĄD ODBIERA ULGI, PRODUCENT PODNOSI CENY
A MIESZKAŃCY PROTESTUJĄ PRZECIWKO PODWYŻKOM
CEN CIEPŁA

            Wprowadzone w 2023r. dwie podwyżki stawek opłat za energię cieplną przez żyrardowskiego producenta (PEC Żyrardów) od 1 stycznia i od 14 lutego br. zostały podwojone przez decyzję Rządu, który przywrócił do rozliczeń za energię cieplną
w 2023 r. stawkę podatku VAT w wysokości 23 proc. To wprowadziło niepokój
i protesty w całym kraju. Także i u nas w Żyrardowie.

            Jak wszyscy pamiętają w 2022 r., od miesiąca stycznia Rząd obniżył stawkę VAT dla energii cieplnej do 8 proc., a od miesiąca lutego do poziomu 5 proc. Przedstawił to jako troskę rządzących o ochronę budżetów rodzin odbiorców ciepła. Decyzja ta była zresztą zgodna ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, dopuszczającej w swojej Dyrektywie, takie działania fiskalne dla ochrony rynku.

            Ale od 1 stycznia 2023 r. cofnięto wprowadzoną obniżkę VAT ponownie do poziomu 23 proc., pomimo że Komisja Europejska takiego wymogu nie stawiała. W to miejsce wprowadzono górne poziomy stawek, którymi Producenci Ciepła mogą obciążać odbiorców systemowych ciepła, nie rekompensując w pełni poprzednich podwyżek.

            Jak Czytelnicy pamiętają, w sprawie utrzymania obniżonego poziomu VAT, Związek Rewizyjny SM RP, którego członkiem jest nasza spółdzielni wystąpił do Senatu RP
i czekamy na efekty tych działań.

            Natomiast na skutek decyzji rządowych w tegorocznych naliczeniach stawek opłat za ciepło pojawiły się wyższe stawki od Producenta, obłożone nowymi wyższymi stawkami VAT.

Zaowocowało to w wielu miejscach w kraju, w tym także u nas w mieście protestami mieszkańców przeciwko podwyżkom cen ciepła.

            Protest w Żyrardowie zmaterializował się powstaniem listy protestu – przeciwko podwyżkom cen ciepła – podpisanej przez 836 mieszkańców ze spółdzielczych budynków.

Zostaliśmy jednym z adresatów tego protestu i przesłano nam kopie wszystkich podpisów osób protestujących. Popieramy ten protest, szczególnie w odniesieniu do  podwyższenia VAT, który mógł być utrzymany w obniżonej wysokości choćby do końca trwania bieżącego sezonu grzewczego (do końca miesiąca kwietnia br.). Dlatego listy protestu mieszkańców ze stosownym uzasadnieniem przesłaliśmy do Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP i Krajowej Rady Spółdzielczej z prośbą o podjęcie interwencji na szczeblu parlamentarnym i rządowym dla uzyskania ewentualnych korekt we wprowadzanych decyzjach podwyżkowych i ich znaczącej rewizji.

             O ewentualnych zmianach w powyższej sprawie będziemy naszych Członków
i czytelników informować na bieżąco. W rubryce obok przedstawiamy tekst wystapienia do Prezesa Związku Rewizyjnego SM RP.

Zarząd ŻSM

 

Obraz2

CO O TEGOROCZNYM POZIOMIE CEN CIEPŁA
WARTO WIEDZIEĆ.

RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH ROZMAWIA
Z PRZEDSTAWICIELAMI SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH
O ROSNĄCYCH KOSZTACH OGRZEWANIA

MIESZKAŃ

15 marca 2023 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek rozmawiał
z przedstawicielami i członkami spółdzielni mieszkaniowych o problemach związanych
z wzrostem cen energii. O spotkanie z Rzecznikiem Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP (ZRSM) zaapelował w lutym.

Spółdzielców reprezentowali prezes Zarządu ZRSM RP Jerzy Jankowski, sekretarz Rady Nadzorczej ZRSM RP Ewa Janik, radca prawny Piotr Pałka i Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu Andrzej Funka.

Głównym tematem spotkania były problemy członków spółdzielni mieszkaniowych
w związku z wzrostem cen energii cieplnej. Uczestnicy spotkania rozmawiali też na temat możliwości współpracy na rzecz ochrony obywateli przed skutkami kryzysu energetycznego.

Przedstawiciele spółdzielców jako główny problem wskazali nierówną ochronę przed drastycznymi podwyżkami kosztu energii cieplnej w stosunku do odbiorców tzw. ciepła systemowego oraz ciepła wytwarzanego w lokalnych kotłowniach gazowych (ze źródła wewnętrznego). Ta pierwsza grupa odbiorców korzysta z istotnie mniejszej ochrony ze strony Państwa tak w zakresie kształtowania ceny energii jak i terminów, na jaki zostaje rozciągnięte wsparcie rządowe. Zdaniem gości Rzecznika taka sytuacja narusza Konstytucję, dlatego proszą oni Rzecznika o skierowanie w tej sprawie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Przedstawiciele spółdzielców wskazali ponadto na brak skuteczności uchwalanych programów pomocowych oraz niepełne wykorzystanie możliwości pomocy gospodarstwom domowym, jakie daje prawo UE, w tym możliwość obniżenia stawki VAT do 5%. Kwestionują ponadto racjonalność nowych obowiązków nałożonych na zarządców budynków wielomieszkaniowych w zakresie dodatkowego rozliczania kosztów dostawy ciepła (nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, z 8 lutego 2023 r.).

Rzecznik przedstawił podejmowane w tym obszarze działania. Omówione zostało m.in. wystąpienie do Minister Klimatu i Środowiska wystosowane w reakcji na apel spółdzielców, w którym Rzecznik wzywał do zapewnienia równej ochrony obywateli przed kryzysem energetycznym, a także odpowiedź resortu. Zapewnił, że omawiana problematyka jest przez niego na bieżąco monitorowana i z pewnością będzie on podejmował dalsze działania. Z tej perspektywy bardzo pomocne są wszystkie informacje przedstawicieli samorządu spółdzielczego na temat praktycznych skutków wprowadzonych regulacji. Rzecznik dokona także analizy konstytucyjności kwestionowanych regulacji i jeżeli stwierdzi podstawy do skierowania w tym zakresie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, to podejmie także i takie działania.

Ps. Wykorzystano materiał z wydawnictwa pt. Domy spółdzielcze.

 

Obraz1

18.04.2023r.

KOGO DOTYCZY OBOWIĄZKOWE POSIADANIE ŚWIADECTWA ENERGETYCZNEGO BUDYNKU I LOKALU ?

Jak już wcześniej informowaliśmy w naszej rubryce Ustawodawca wprowadził
w Polsce nowe, zmienione przepisy, które będą już od 28 kwietnia br. obowiązywały właścicieli domów i mieszkań. Wielu z nich będzie musiało dopełnić obowiązków
i wyrobić dla nich świadectwo energetyczne nazywane certyfikatem energetycznym.

Obowiązek sporządzenia świadectwa przez właścicieli budynków wprowadziła nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Prawa Budowlanego. Dotychczas dokument ten musiały wyrabiać osoby, posiadające nieruchomość wybudowaną po 2009 r. Obecnie będzie on obowiązywał wszystkich.

Dokument będą zatem musieli posiadać przede wszystkim właściciele nieruchomości lub jej części gdy:

- budynek lub lokal jest sprzedawany na podstawie umowy sprzedaży,

- budynek lub lokal jest zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,

- budynek lub lokal jest wynajmowany.

Uwaga: Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy  
             wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek” – tj. nie
            zamierzamy go sprzedać ani wynajmować.

Nie jest także wymagane dla pewnej grupy budynków np.:

- w przypadku małych gospodarstw rolnych,

- budynków zabytkowych,

- budynków przemysłowych i gospodarczych bez instalacji grzejnych,

- budynków używanych do działalności religijnej,

- budynków wolnostojących o pow. do 50 m2,

- budynków użytkowanych okresowo (przez mniej niż 4-miesiące w roku).

Gdzie można uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Paszport energetyczny budynku może być sporządzany wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia z zakresu budownictwa. Ich lista znajduje się w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Według wstępnych szacunków, za dokument trzeba będzie zapłacić od 500 zł do 1500 zł. – w zależności od rodzaju nieruchomości, jej wielkości, lokalizacji, zastosowanych instalacji i dostępności dokumentacji technicznej.

Co grozi za brak dokumentu?

Posiadanie przez zobowiązanych właścicieli budynków świadectwa energetycznego może podlegać kontroli. W przypadku stwierdzenia braku dokumentu np. podczas sprzedaży czy wynajmu mieszkania, możliwe jest nałożenie kary grzywny. Jej wielkość będzie ustalana indywidualnie, gdyż przepisy nie określiły jej poziomu.

------------------------------

            Tyle przepisy prawa. Rozumiemy, że procedura wywołana jest nakazami dyrektyw unijnych i niezbędna przy implementacji środków unijnych pozyskiwanych na działania termomodernizacyjne, także w naszym kraju.

Rozumiemy jednak ducha tej reformy i postępu dokumentacyjnego jaki z tym będzie związany. Dlatego dla dwóch naszych tegorocznych nowych budynków już takie świadectwa przygotowaliśmy. Dla pozostałych ogłosiliśmy konkurs ofert i zbieramy je od uprawnionych realizatorów świadectw. Ze względu na koszty ich wykonania będziemy te prace wykonywali etapami przez dwa kolejne lata.

            Jeśli idzie o pomoc dla osób, które sprzedają swoje lokale i zgłaszają się do nas po niezbędne dane techniczne budynków w których się one znajdują, to będziemy je przekazywali sukcesywnie i w zakresie informacji jaką posiadamy w archiwum dokumentacyjnym. Warto pamiętać, że wiele naszych budynków to obiekty 40 ÷ 60 letnie
i nie wszystkie dane o nich da się odtworzyć.

Zarząd ŻSM

04.04.2023r.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ SPÓŁDZIELNI w 2022 r.

            Na swoim marcowym posiedzeniu Rada Nadzorca ŻSM przyjęła sprawozdanie Zarządu z działań Spółdzielni w 2022r. Podjęto stanowisko wspierające wystąpienie Związku Rewizyjnego SM RP do Senatu w sprawie obniżenia stawki VAT naliczanej do energii dla użytkowników lokali, a także decyzję w sprawie zlecenia audytu działań Spółdzielni – wdrażających do opłat za lokale podwyżki stawek opłat za energię cieplną wprowadzonych w minionym sezonie grzewczym przez PEC Żyrardów. Poniżej przedstawiamy skróty tych tematów.

I. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI w 2022r.

  • Rok 2022 był 64 rokiem funkcjonowania Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej 
    i 33 jej działań w nowych warunkach ustrojowych, po zmianach polityczno-gospodarczych w  1989 roku. Był jednocześnie pierwszym od dłuższego czasu,
    w którym kryzys ekonomiczny Państwa wywołany dwuletnim przebiegiem pandemii SARS-CoV-2 i wojną w Ukrainie odbiły się tak znacząco na krajowej gospodarce. Skutki tego kryzysu objawiające się zahamowaniem dostaw materiałów energetycznych i niespotykaną w ostatnim dwudziestopięcioleciu inflację (przekraczającą 17 %) miały zdecydowanie negatywny wpływ na ekonomiczne warunki naszych działań w Spółdzielni. Przejawiało się to w wielokrotnym wzroście cen za dostawę energii cieplnej (na ogrzewanie lokali i podgrzanie wody). Wzrastały koszty osobowe obsługi zasobów mieszkaniowych (sprzątania, konserwacji), koszty dostaw pozostałych mediów (energii elektrycznej i gazu) itp. Przy czym wzrost cen energii elektrycznej i gazu był najmniej odczuwalny dzięki tarczy rządowej chroniącej wzrost cen dla gospodarstw domowych. Wzrost ceny energii cieplnej dla odbiorców ciepła systemowego został również ograniczony dla gospodarstw domowych poprzez zastosowanie rekompensaty dla wytwórcy ciepła tj. PEC Żyrardów.
  • Jako społeczna organizacja gospodarcza działająca w sektorze mieszkaniowym, staramy się by nie być jedynie biernym uczestnikiem tego sektora. Stąd nasz program mieszkaniowy i budowa nowych budynków dla przyszłych spółdzielców. W 2022 roku realizowaliśmy dwa nowe budynki mieszkalne (na os. Piękna przy
    ul. Spółdzielcza 5 o 24 mieszkaniach i na os. Batory przy ul. 11 Listopada 8 o 50 mieszkaniach). Budynek przy ul. Spółdzielczej 5 realizowany dla członków w celu ustanowienia odrębnych własności został przekazany użytkownikom w dniu 20 marca br. Natomiast kontynuujemy budowę budynku przy ul. 11 Listopada 8, w którym wszystkie mieszkania (przy 30 % wkładzie własnym) są mieszkaniami lokatorskimi
    i w pełni wykończonymi. Budynek ten to udział naszej Spółdzielni w programie tanich mieszkań dla młodych ludzi. Liczymy na dalszą możliwość kontynuacji takiego programu, przy wydatniejszej pomocy Państwa. Budynek ten będzie przekazany do zamieszkania w połowie czerwca 2023 roku.
  • Kryzys w dostawach gazu dla odbiorców komunalnych wywołał u nas potrzebę nowych działań technicznych. Budżet Państwa objął ochroną (poprzez dotowanie Dostawcy) ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. Dzięki temu 2 965 lokali
    w budynkach z gazem przewodowym rozlicza się z Dostawcą wg cen „chronionych przez Budżet”. Natomiast w 8 budynkach z 456 lokalami (os. Batorego i Hotelowo-Rotacyjny) dostawa do lokali odbywa się przez gazomierz zbiorczy. Zakład gazowniczy w pierwszym okresie potraktował lokale w tych budynkach, jako odbiorców niemieszkalnych i obłożył je restrykcyjną ceną. Dopiero interwencja naszego Związku Rewizyjnego SM RP u Premiera zatrzymała tę nieprawidłowość. Zmuszeni zostaliśmy jednak do pilnych działań modernizacyjnych i lokale w tych budynkach będą wyposażane             w gazomierze indywidualne.
    • Na koniec 2022 roku zadłużenie w opłatach miało u nas 2 641 lokali (w 2021 r. było
      2 850 dłużników). Lokali z długiem jednomiesięcznym było 1 908 (2 125 w 2021 r.), a kolejne 466 lokale (443 w 2021 r.) miało zadłużenie w przedziale do trzech miesięcy. Ci pierwsi wraz z drugą grupą to dłużnicy krótkoterminowi i łatwo uregulują swoje zobowiązania wynoszące 1 115 mln zł tj. 27,70 % całego zadłużenia (w 2021 r. dług tej grupy wynosił 0,993 mln zł i stanowił 26,50 % całego zadłużenia). Pozostałych 267 dłużników z przedziału powyżej trzech miesięcy trzyma 72,30 % długu w kwocie 2 897 mln zł. Grupa 172 dłużników z długiem powyżej 6 miesięcy tworzy 61,99 % długu w kwocie 2 487 mln zł (w 2021 r. było ich 181 i tworzyli dług w wysokości 2 422 mln zł., stanowiący 64,40 % ogółu).
      • W 2022 roku otrzymaliśmy od Gminy Żyrardów środki finansowe na dodatki mieszkaniowe dla mieszkańców, którzy spełniali warunki ich otrzymania w kwocie 647 337,70 zł, której wielkość była o 40 % wyższa od ubiegłorocznej.

Reagowaliśmy na te zmiany ze stosunkowym wyprzedzeniem (podnosząc zaliczki na poczet ogrzewania) unikając dzięki temu szokowych zmian cen opłat za ciepło, czego doświadczały inne spółdzielnie w kraju. Nie forsowaliśmy przy tym nadmiernych działań remontowo konserwatorskich, które wymusiłyby nowe wysokie podwyżki w opłatach. Staraliśmy się te działania racjonalizować. Będziemy na bieżąco śledzili sytuację ekonomiczną gałęzi obsługujących mieszkalnictwo w kraju i stosownie reagowali.

  • Emocje w naszych działaniach wzbudza nadal funkcjonowanie miejskiego systemu utrzymywania czystości i porządku w gminie. Traktowanie przez poprzednie kierownictwo PGK-Żyrardów zasobów spółdzielczych w sposób odbiegający od poziomu obsługi w gospodarstwach zabudowy jednorodzinnej wywołało konsternację i niezadowolenie naszych służb obsługujących i mieszkańców. Skupione zasoby wielomieszkaniowe wymagają innych metod obsługi. „Zamknięcie” instytucji PSZOK przed naszymi służbami i indywidualna działalność sankcyjna wobec nich wywołała konflikty. Pergole i tereny spółdzielcze to rejon trudny do utrzymania porządku. Stąd potrzeba współpracy, na którą liczymy pod nowym kierownictwem Spółki PGK.
  • W minionym roku przekształcenia praw do lokali w odrębną własność dokonało                     59 użytkowników lokali. Z tego 32 przekształciło swoje prawo lokatorskie
    (w kompleksie mieszkaniowym KFM na os. Piękna), a 27 przekształciło swoje prawo własnościowe. Razem prawo odrębnej własności posiadało 2 158 lokali (z 7026), co stanowi 30,7 % ogólnej liczby lokali w Spółdzielni.
  • Analiza naszej bazy członkowskiej pokazuje, że na koniec 2022 roku członkostwo                    w Spółdzielni posiadało 6 695 użytkowników lokali (o 51 więcej niż w roku poprzednim). Podwójne członkostwo (współmałżonek) posiadało 1 696 członków.

Członkostwo związane z posiadaniem garażu lub pawilonu usługowego posiadało 227 osób. Razem członkostwo w Spółdzielni miało więc 8 618 osób.

Bez członkostwa w Spółdzielni pozostaje 381 osób (to posiadacze prawa odrębnej własności – 374 osoby i członkowie wykluczeni – 7 osób).

  • Działania organów statutowych i poszczególnych komórek Spółdzielni w 2022 roku były prowadzone zgodnie z unormowaniami statutu i regulaminów Spółdzielni, wynikających z zapisów Ustawy Spółdzielczej. W statutowych terminach (I połowa roku) przeprowadziliśmy obrady Walnego Zgromadzenia i dokonaliśmy wyboru składu Rady Nadzorczej na kolejną trzyletnią kadencję.

Z przedstawionej analizy wynika, że w roku 2022 grupa dłużników zmniejszyła się
o 209 osób (tj. o 7,30 %) co stanowi 3 % wszystkich użytkowników lokali
w Spółdzielni. Spadek ten nastąpił w głównej mierze w grupie dłużników jednomiesięcznych, co świadczy o wzroście dyscypliny płatniczej tej grupy.

            Pomimo ograniczeń ekonomicznych dla swojej działalności Spółdzielnia uzyskała za miniony rok dodatni wynik bilansowy (w kwocie 541.832,27 zł) o którego przeznaczeniu zdecyduje Walne Zgromadzenie.

-------------------------------

            Obok przedstawionych działalności Spółdzielnia nasza jako jedna z niewielu w kraju prowadzi działalność inwestycyjną (buduje nowe mieszkania) o których pisaliśmy
w ubiegłym tygodniu. Prowadzi, co jest oczywiste działalność eksploatacyjną swoich 7100-u lokali mieszkalnych w 161 budynkach, związaną z technicznym utrzymaniem budynków, naprawami i remontami oraz modernizacją wielu ich elementów. Przede wszystkim utrzymuje dozór techniczny nad wszystkimi instalacjami budynków (gazowa, spalinowa, elektryczna, hydrauliczna) w zabezpieczeniu bezpieczeństwa zamieszkiwania. O działalnościach tych, jak i o gospodarce odpadami piszemy często, dlatego w niniejszym opracowaniu ograniczymy się do przedstawionego materiału.

II. STANOWISKO POPIERAJĄCE WYSTĄPIENIE W SPRAWIE OBNIŻENIA
     STAWKI VAT NA ENERGIĘ
.

            Rada Nadzorcza i Zarząd ŻSM pojęły stanowisko popierające wniosek o obniżenie stawki VAT na energię z 23 proc. do 5 proc., z jakim wystąpił do Senatu RP Związek Rewizyjny SM, w którym nasza Spółdzielnia jest zrzeszona.

Taką możliwość obniżki VAT na energię zakłada Dyrektywa Komisji Europejskiej i należy się jedynie dziwić, że Rząd Polski nie skorzystał z tej możliwości, dającej oddech finansowy naszej społeczności. Jesteśmy też ciekawi jakie w tej sprawie zostanie zajęte stanowisko.

III. URUCHOMIENIE DZIAŁAŃ KONTROLNYCH DOTYCZĄCYCH  
             POPRAWNOŚCI USTALANIA ZALICZEK OPŁAT ZA OGRZEWANIE
             W MIJAJĄCYM SEZONIE GRZEWCZYM.

            Niepokoje mieszkańców powodowane czterokrotną podwyżką ceny jednostki energii przez żyrardowski PEC (od 15.09.22r i od 01.01; 14.02 i 01.03.br.) przy braku bardziej zdecydowanych działań Rządu odpowiedzialnego za ograniczenie skutków kryzysu energetycznego w kraju są u nas w Żyrardowie wykorzystywane do podważania prawidłowości działań organów Spółdzielni, próbując winą za sytuację obciążyć służby
i organy kierownicze Spółdzielni. Padają sugestie o zawyżeniu przez Spółdzielnię poziomów opłat przekazywanych do mieszkańców.

            Dlatego wykorzystując swoje uprawnienia Rada Nadzorcza przekazała biegłemu rewidentowi, który z dniem 31 marca br. rozpoczął badanie sprawozdania finansowego za 2022r. by objął swoim audytem – prawidłowość implementacji tych wszystkich podwyżek taryf PEC-u do naliczeń opłat (zaliczkowych) za ogrzewanie w lokalach Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zarząd ŻSM

  .03.2023r.

CIEPŁOWNICZA PARANOJA

            Koszty opłat za energię cieplną dostarczaną do lokali, czy zawartą
w podgrzewanej wodzie użytkowej już dawno przekroczyły u nas w Spółdzielni połowę wszystkich kosztów. Szczególnie ubiegłoroczne i tegoroczne podwyżki cen energii cieplnej spowodowały że udział tego czynnika to blisko 2/3 całego czynszu. Koszty te
w ostatnim okresie zaczęły ciążyć wszystkim naszym mieszkańcom.

            Dlatego warto dokładnie wiedzieć skąd się te koszty biorą, kto je wywołał i kto decyduje o ich poziomie. Na pewno cen dostaw energii cieplnej nie ustalają Zarządcy budynków, kierownictwa spółdzielni mieszkaniowych, czy innych instytucji mieszkaniowych np. T.B.S-ów.

            Ceny te pod postacią taryf cieplnych ustalają producenci ciepła w uzgodnieniu ze swoimi organami nadzorczymi (Rada Miasta, Prezydent Miasta) w oparciu o analizę swoich kosztów i sytuację na rynku paliw. Przygotowane taryfy cieplne są przekazywane do krajowego regulatora jakim jest w Polsce, funkcjonujący od 1997 r. centralny organ państwowy – Urząd Regulacji Energetyki, który po ich analizie zatwierdza je na wnioskowanym przez Producenta Ciepła (PEC- Żyrardów) poziomie lub przekazuje do korekty. Taryfy takie obowiązują więc od terminu ich zatwierdzenia do kolejnego w którym producent chce zgłosić zmiany.

            Nie ma więc tu miejsca na dyskusję odbiorców ciepła o jakiejkolwiek zmianie poziomu taryf.

            Wróćmy zatem do m. Żyrardowa, gdzie Dostawcą ciepła dla większości budynków wielolokalowych (w tym do wszystkich spółdzielczych) jest PEC-Żyrardów. Ciepło jakie on produkuje i przekazuje do sieci miejskiej zostało zakwalifikowane przez Rząd RP jako ciepło systemowe podlegające ochronie przez tarczę rządową w okresie aktualnego kryzysu paliwowego.

Tarcza dopuszczała bowiem maksymalną cenę wytworzenia ciepła dla odbiorców
z budynków mieszkalnych, do pewnego poziomu kosztów. Gdy w sposób uzasadniony ekonomicznie były one wyższe, nadwyżkę tę pokrywał Budżet.

            Tylko, że przez cały kryzysowy rok 2022, producent ciepła w Żyrardowie podnosił cenę dwukrotnie (od 1.02 i od 15.09), zaś w roku bieżącym zrobił to już trzykrotnie (od 1.01; od 14.02 i 1.03).

            Po ostatnich wnioskach PEC zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki, cena gigadżula (GJ) energii PEC-u wynosiła brutto 148,88 zł/GJ (od 14.02.) i 172,03 zł/GJ (od 1.03.br,)

            Nasza ocena sytuacji, którą chcemy czytelnikom uświadomić pokazuje, że w okresie od 15 września 2022 r. GJ energii kosztował 109,59 zł. (brutto), do chwili obecnej zdrożał
o 57 proc.

My w ŻSM reagujemy na takie zmiany poprzez podnoszenie poziomu indywidualnych zaliczek. Skąd jej wzrost dla naszych budynków o około 40 proc.

            Dla porównania podajemy, że tam gdzie Zarządca budynków nie reagował wcześniej na zmiany cen w 2022 r., naraził swoich mieszkańców na jednorazowe podwyżki opłat
w bieżącym roku, które przekraczają 100 proc. My tego nie robiliśmy. Nasi mieszkańcy jednak się niepokoją. My z nimi też.

-------------------------------------------

Ps. Przekazujemy Czytelnikom i naszym mieszkańcom powyższe wyjaśnienie aby im uświadomić, że organy zarządzające i nadzorujące Spółdzielni nie mają żadnego wpływu na wysokość cen za ciepło, ani na tempo i poziom ich wzrostu. Cenę ustala PEC będący spółką miejską, zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Natomiast w obecnym okresie poziom wzrostu cen dla odbiorców ciepła systemowego (w tym spółdzielni) reguluje ustawa z dnia 15.09.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw z późniejszymi zmianami (Dz.U. z 2023 r. poz. 295).

                                                                                                                        Zarząd ŻSM

W zał.:

Tabela zmian cen ciepła

PEC-u z okresu ostatnich 14-u m-cy.

 

Cena od

01.02.2022

Cena od

15.09.2022

Cena od

01.01.2023

Cena od

14.02.2023

Cena od

01.03.2023

- cena ciepła

61,17

83,07

93,98

96,21

110,04

- usługa przesyłu

19,31

21,30

21,30

24,83

29,82

- podatek VAT

(5%) 4,02

(5%0 5,22

(23%) 26,51

(23%) 27,84

(23%) 32,17

Cena Brutto zł\GJ

84,50

109,59

141,79

148,88

172,03

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu