22.02.2022

CZY DOTKNĄ NAS SKUTKI ROSNĄCYCH CEN GAZU ?

Na początku stycznia br. odbiorcy komunalni gazu ziemnego w kraju zostali zaskoczeni niesamowitą skalą podwyżek cen tego nośnika energii, którą za akceptacją Rządu dokonali Dostawcy gazu, dla których nowe taryfy zatwierdził Krajowy Regulator, jakim jest Urząd Regulacji Energii.

Gaz do celów komunalnych dostarczany jest bezpośrednio do mieszkań poprzez gazomierze indywidualne w lokalach. Jest on w tym przypadku zużywany przez kuchenki i piekarniki gazowe, a tam gdzie ciepłą wodę dla lokali podgrzewa się w indywidualnych termach gazowych także przez te termy.

Rozliczenie zużywanego gazu dokonywane jest przez Dostawcę, na podstawie odczytu wskazań gazomierza, z każdym użytkownikiem indywidualne.

Dokonując zmian cen opłat za gaz (znaczących podwyżek) URE objęło ochroną ograniczającą wzrost, jedynie tę grupę odbiorców.

            Pozostałych (także mieszkańców budynków wielorodzinnych) do których lokali gaz dociera bez pośrednictwa pomiaru gazomierzem lokalowym, a jedynie przez gazomierz zbiorczy dla budynku, państwowy regulator (URE) uznał jako odbiorców komercyjnych (biznesowych) i potraktował ich podwyższonymi 3÷10 krotnie nowymi taryfami.

To szczególny rodzaj niefrasobliwości rządzących, która spowodowała wybuch niezadowolenia w kraju, tym bardziej że w wielu osiedlach gazem naliczanym zbiorczo zasilane są lokalne kotłownie osiedlowe, gdzie zużycie gazu do podgrzania lokali idzie
w tysiące metrów sześciennych.

            Nas w Żyrardowie, wyskok regulatora dotknął w 11 budynkach z 575 lokalami. Jest to spowodowane tym, że w okresie ich realizacji (lata 80-te poprzedniego stulecia) zrezygnowano w nich wobec braku zaopatrzenia materiałowego, z instalowania gazomierzy indywidualnych w lokalach. Gazomierz główny (budynkowy) mierzy zużycie gazu, który jest zużywany jedynie do urządzeń kuchennych i jest on rozliczany na ilość osób zamieszkujących w lokalach.

Reszty budynków spółdzielni problem ten na dzisiaj nie dotyczy, o ile władze nie zarządzą znaczących ruchów podwyżkowych.

            Hałas  związany  z tymi  „nieludzkimi” podwyżkami  przełożył się  na protesty mieszkańców i wystąpienia przedstawicielstw ruchu spółdzielczego w kraju oraz innych organizacji reprezentujących wspólnoty mieszkaniowe i organizacje T.B.S., kierowane do Rządu R.P., Sejmu i Kancelarii Prezydenta.
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych R.P., którego aktywnym członkiem jest nasza Spółdzielnia, w wystąpieniu do Premiera Rządu Polskiego przedstawił trzy wnioski, do zmian w ustawie Prawo Energetyczne, w zakresie stosowania cen gazu zgodnie z taryfami URE w przypadkach:

- dostawy gazu do budynków wielolokalowych, gdy umowę z dostawcą gazu zawiera    
zarządca budynku wielolokalowego,

- dostawy energii cieplnej z kotłowni gazowej do budynków wielolokalowych w przypadku
gdy kotłownia gazowa jest eksploatowana przez przedsiębiorstwo ciepłownicze,

- dostawy gazu do lokali, w których zarejestrowana jest działalność gospodarcza nie
powodująca zmiany przeznaczenia lokalu na lokal użytkowy.

Tak się składa, że w rządowym przedłożeniu przyjętym przez Sejm w dniu 13 stycznia br.
o szczególnych rozwiązaniach służących odbiorcom paliw gazowych, w związku z sytuacją na rynku paliw, zrealizowano jedynie pierwszy z wniosków.

W Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej problem dotyka więc 11 budynków, których
w chwili obecnej rządowa nowelizacja będzie chronić.

Nie wiemy co prawda jak zachowa się Dostawca gazu, Państwowa Spółka P.G.N i G., która już w IV kwartale 2021 r. podniosła poziomy taryf dla lokali w tych budynkach o 120 proc. W tej sprawie trzy tygodnie temu skierowaliśmy stosowny wniosek do Dostawcy
o stosowanie stawek gazowych dla tych 11-budynków i zdjęcie z ich mieszkańców miana „odbiorcy biznesowego”. Póki co czekamy na nowe stanowisko i korektę taryf dla tych budynków.

Postanowiliśmy jednocześnie zlikwidować problem niejednoznaczności kwalifikacji naszych mieszkańców i zdjęcie z nich miana „odbiorców biznesowych” poprzez modernizację instalacji.

W budynkach nie posiadających gazomierzy indywidualnych będą one sukcesywnie instalowane. O tempie likwidacji tego „prezentu poprzedniej epoki” zadecydują środki finansowe jakie każda z nieruchomości zgromadziła na swoim koncie. A jest to przedział od 80 do 100 tys. zł. na budynek.

            Wystąpiliśmy już o odpowiednie uzgodnienia projektowe i przygotowujemy dokumentację oraz szukamy wykonawców.

Na bieżący rok przewidujemy objąć modernizacją trzy budynki (z os. Batory II i IV).
W następnych latach kolejne.

Problemem na dzisiaj są dwa budynki wysokie (bud. przy Radziejowskiej 1/5 i przy Dekerta 15), też zasilane przez gazomierze zbiorcze. Aktualne przepisy budowlano-projektowe wykluczają budynki wysokie i ich instalacje gazowe z dalszych modernizacji. Instalację gazową w tych budynkach musi zastąpić instalacja elektryczna. I w tym kierunku będziemy prowadzili nasze prace w kolejnych latach.

            Czy sytuacja gospodarcza kraju będzie wymuszać na nas kolejne działania? Zobaczymy. Ważne jest by w tej prawno-finansowej przepychance z rządzącymi nie zostały pominięte problemy bezpieczeństwa mieszkańców. Czego będziemy skrupulatnie pilnować.

Zarząd ŻSM

  1. Gazomierz lokalu
  1. Gazomierz zbiorczy na zewnątrz budynk
  1. Gazomierz indywidualny na klatce schodowej

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu