25.05.2021

SEZON GRZEWCZY 2020/2021 ZAKOŃCZONY.
CO NAS CZEKA W NASTĘPNYM?

            W dniu 10 maja odłączyliśmy układy grzewcze naszych budynków od zasilania
z systemu miejskiego. Jednocześnie system zdalny METRONY rozpoczął w dniu 30 kwietnia odczytywanie wskazań podzielników w naszych lokalach. Nie dysponujemy jeszcze ostatecznymi wynikami kosztów dostaw ciepła ze strony producenta (PEC Żyrardów), ale ich stan na koniec kwietnia nie wskazywał na możliwość uzyskania oszczędności. Spójrzmy co nas czeka w rozliczeniach w kolejnym sezonie na tle unijnych przepisów.

Od 2005 r. w Unii Europejskiej, której Polska jest jednym z głównych członków obowiązuje mechanizm łączący emisję (CO2) z konkretną opłatą dla podmiotu emitującego dwutlenek węgla do atmosfery. Takimi podmiotami obok energetyki elektrycznej i transportu są te które tworzą emisje związane z ciepłownictwem,w tym nasz żyrardowski PEC.

Emisje dwutlenku węgla przybrały więc formę obciążenia finansowego dla podmiotu który je wytwarza.. Jako jednostkę podstawową takiego obciążenia uznano certyfikat uprawniający do emisji 1 tony CO2.

            Na każdym kolejnym kroku unijnego mechanizmu ograniczana jest suma dozwolonych emisji tak, że liczba certyfikatów na rynku stopniowo się zmniejsza.

Oznacza to, że emitenci dwutlenku węgla, poprzez działania techniczno-organizacyjne powinni starać się tą emisję ograniczyć. W przeciwnym razie muszą obowiązkowo wykupywać kolejne certyfikaty zezwalające na dalszą emisję dwutlenku, przy niezmienionych technicznych ograniczeniach w swoich obiektach.

Na przestrzeni tych kilkunastu lat, powstał Europejski System Handlu Emisjami, na którym handluje się certyfikatami. Mechanizm ten dotyka także naszego żyrardowskiego producenta. Nie będziemy się rozwodzić nad dalszym opisem mechanizmów dotyczących uzyskiwania certyfikatów, ale chcemy jedynie zasygnalizować, że w br. europejski rynek energii sygnalizuje znaczne podniesienie ceny emisji dwutlenku węgla nawet w sposób drastyczny – co odbije się na wzroście cen energii elektrycznej i cieplnej.

            Nasz żyrardowski PEC, zasygnalizował już nam, wzrost od września br. nawet do 15 proc., cen energii cieplnej dostarczanej do naszych mieszkań na cele grzewcze i na podgrzanie wody. Jak będzie ostatecznie – zobaczymy?

W przestrzeni prawnej w kraju pojawiły się w ostatnim okresie projekty nowelizacji ustawy – prawo energetyczne dotyczące rozliczeń ciepła w budynkach. W wielu miejscach w kraju podważane były zasady rozliczania dostawy kosztów ciepła poprzez podzielniki, czy próbowano uśredniać koszty w lokalach z osobami uchylającymi się przed instalacją podzielników w ich lokalu, co było niesprawiedliwe w stosunku do rzetelnie rozliczających się pozostałych mieszkańców budynku. Nie jest bowiem sprawiedliwe, gdy uśrednionym wynikiem z budynku obciążamy lokal osób bojkotujących system, a dociążamy ponad średnią pozostałych, gdyż taki wynik pokazały podzielniki w ich lokalu.

            Także trudno wymagać, o co występowali projektanci wniosków, by comiesięcznie udostępnić wszystkim wyniki z indywidualnym stanem rozliczeń ciepła każdego lokalu, bo wymagałoby to dodatkowej pracy i nakładów kosztów na poziomie ok. 50 zł od lokalu przez 7 ÷ 8 miesięcy, za każdy miesiąc oddzielnie.

            Stanowisko w tej sprawie Związku Rewizyjnego SM RP (konsultowane także z naszą Spółdzielnią) przekazane Marszałkowi Senatu, zostało uwzględnione przez senatorów,
a następnie przez Sejm w formie przyjętych poprawek.

---------------------------------

            Dlatego przekazując czytelnikom niniejsze informacje, chcemy poinformować, że wspólne z firmą METRONA podejmiemy działania dla jak najszybszego przekazania mieszkańcom wyników tegorocznych rozliczeń, co powinno nastąpić na przestrzeni miesięcy czerwiec – lipiec.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu