12.01.2021

CO U NAS ZDROŻEJE w 2021 r.

Rząd RP w bieżącym roku sięgnie głęboko do naszych kieszeni. Podwyżki dotyczą całego szeregu podatków w tym wielu nowowprowadzonych. Także i u nas nastąpią wzrosty w opłatach za lokale, będące skutkiem tych zmian.

Bezprecedensową akcję podwyżki podatków rząd rozpoczyna już od stycznia. Organizacje przedsiębiorców, w tym Biznes Centre Club prognozują, że w formie różnych danin, rząd ma zamiar wyjąć z kieszeni obywateli oraz firm około 40÷50 mld. zł. Większość krajów europejskich, w głębokim kryzysie gospodarczym, w którym znalazła się Europa, wspiera swoje gospodarki obniżką podatków dla przedsiębiorstw, gastronomi i innych branż cierpiących przez pandemię. W Polsce jest odwrotnie.

Rząd oznajmił, że w nowych podatkach nie chodzi o efekt fiskalny (zbiórkę dodatkowych środków) lecz o „efekt prozdrowotny” w przypadku podatku cukrowego, czy
o pomoc małym i średnim handlowcom (przy podatku handlowym). Jak się zwał tak się zwał, my wiemy, że pieniądze zostaną wyciągnięte z naszych kieszeni, co już zauważyliśmy
w ubiegły poniedziałek gdy ceny napojów słodzonych (Coca Cola, soki i inne) zwiększyły się o ponad 40%.

            Ceny rosną w przypadku nowych towarów AGD, sprzętu elektronicznego, kosmetyków i książek.

Drożeją nieruchomości, usługi hotelowe, transport w komunikacji miejskiej
i międzynarodowej (przewozy lotnicze). Rosną opłaty bankowe (karty, kredyty, wypłaty
z bankomatów, itp.)

Rosną wreszcie opłaty związane z zamieszkiwaniem w lokalach.

Poziom opłat za lokale mieszkalne w naszej spółdzielni mieszkaniowej jest ustalany na bazie rozliczenia i wyniku z okresu poprzedniego, dla każdej nieruchomości oddzielnie. Przypominamy, że ŻSM rozlicza 160 nieruchomości spółdzielczych i dwie wspólnoty mieszkaniowe na os. Piękna. Dlatego nowe poziomy opłat dla każdej z działalności (podwyższone lub skorygowane w dół) będziemy mogli wprowadzić w poszczególnych nieruchomościach dopiero od 1 lipca br., bo tak to ustala ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Natomiast podwyżki wprowadzone przez ustawowych operatorów i Dostawców takich jak Gmina (podatki, opłaty gruntowe, opłata za gospodarkę śmieciową), Energetyka (energia elektryczna), Ciepło (opłata stała i zmienna c.o. i podgrzanie wody), Gospodarka Komunalna (woda i ścieki) – wprowadza się z terminem wejścia w życie taryfy u danego Operatora. I tak:

1. PRĄD       

- Wiadomo, że roczny rachunek przeciętnego gospodarstwa domowego w kraju wzrośnie o co najmniej 110 zł.

- Po drugie kwota ta może jeszcze więcej wzrosnąć bo zatwierdzający taryfy Urząd Regulacji Energetyki dał sobie więcej czasu na decyzje.

- Po trzecie, rząd wycofał się z obiecanych rekompensat, nie tylko za obecne, ale też za poprzednie wzrosty.

            Ale to nie koniec podwyżek dla tego medium. Dochodzi do tego opłata za dystrybucję prądu (przesył). Chociaż na dzisiaj zmiany w tej części nie zostały zatwierdzone przez URE. A koszty dystrybucji stanowiły dotychczas ok. 50 proc. wszystkich kosztów.

            Wreszcie, jeszcze od nowego roku rząd wprowadził nowy parapodatek – tzw. opłatę mocową, widoczną w rachunkach za prąd. Jest ona przeznaczona na ratowanie energetyki węglowej. Dla większości z nas wyniesie ona 7,5 zł. miesięcznie.

2. GAZ

            Tutaj, na szczęście Urząd Regulacji postanowił, od stycznia br. obniżyć ceny paliwa gazowego o 4,5 proc.

3. CIEPŁO

            Taryfy cieplne obowiązujące w ubiegłym roku nie uległy zmianie. Płacimy więc według dotychczasowych poziomów. Zmianom, po rozliczeniu mogą ulec koszty podgrzania wody w poszczególnych budynkach z instalacją ciepłej wody.

4. WODA i KANALIZACJA

Taryfy wprowadzane od 1 października obowiązują nadal w br.

5. ŚMIECI

            Mieszkańców wielu polskich miast w 2021 r. czeka kolejna podwyżka cen za wywóz śmieci. Niektóre samorządy, chcąc uszczelnić system, zmieniają sposób naliczania opłat.

Wzrost opłat za odbiór śmieci to smutna polska rzeczywistość już od paru lat. Kolejne wymogi dotyczące segregacji i składowania odpadów, wyższe opłaty marszałkowskie, wzrost kosztów utrzymania czy energii – to tylko niektóre z powodów podwyżki, które w ostatnim czasie w wielu gminach sięgały nawet 100 ÷ 200 proc. U nas w Żyrardowie podwyżka też ma miejsce od 1 stycznia br. o 16 proc. i nowa stawka będzie wynosiła 25,5 zł. od zamieszkującej
w mieście osoby.

6. DZIAŁANIA REMONTOWE

            Z dniem 1 stycznia wzrasta odpis na fundusz remontowy dla budynków najstarszych z lokalami o małych powierzchniach w Administracji „ZACHÓD”. Wzrost o 8,8 proc (z 1,2 zł na 1,35 zł. na m2 p.uż.). Wzrasta też o 0,07 zł/m2 p.uż. odpis na fundusz utrzymania mienia spółdzielni (chodniki, place zabaw, drogi wewnętrzne, parkingi, wiaty śmietnikowe, itp.), we wszystkich budynkach Spółdzielni.
Wynikają one z potrzeb mieszkańców popartych wielokrotnymi postulatami do wielu działań modernizacyjno-remontowych, zgłaszanymi przez ich.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu