21.01.2020

WYKONAWCA WYBRANY. RUSZAMY Z BUDOWĄ
NOWYCH MIESZKAŃ

            Ubiegłoroczna (wrześniowa) uchwała Rady Nadzorczej Spółdzielni, dająca zgodę na rozpoczęcie nowej inwestycji – budynku mieszkalnego w os. Piękna, przy
ul. Spółdzielczej 7 wchodzi w fazę realizacji. Po ponad 3 miesięcznych negocjacjach
i ocenie kolejnych ofert dokonany został wybór firmy do realizacji budowy.

            Jak wcześniej informowaliśmy czytelników, od blisko trzech lat jesteśmy przygotowani dokumentacyjnie i organizacyjnie do podjęcia realizacji kilku budynków

z ponad 100-u lokalami mieszkalnymi.

Naszym założeniem dla tych realizacji była możliwość ustanowienia w tych budynkach jak największej ilości spółdzielczych praw lokatorskich, dla których otrzymania niezbędne byłoby wniesienie przez użytkowników wkładu lokatorskiego w wysokości 30 ÷ 35 proc. kosztu budowy lokalu.

            Niestety rządzący krajem nie potrafili dotychczas spełnić swoich obietnic w tym zakresie, by w programie „Mieszkanie plus” znalazły się tanie kredyty dla wspomagania budownictwa lokatorskiego realizowanego przez spółdzielnie mieszkaniowe.

            Pisaliśmy już o tym, że spółdzielcze mieszkania lokatorskie mogą być budowane dla rodzin średniozamożnych nieposiadających własnego lokalu, ale nie posiadających też zdolności kredytowych do tego by otrzymać kredyt indywidualny w banku. Oni nie pójdą do dewelopera, który wymaga za lokal pełnej gotówki. Stąd powracająca po latach idea mieszkań lokatorskich o większej przystępności.

            W ostatnio zrealizowanym budynku mieszkalnym przy ul. Werbickiego 6, udało nam się ustanowić dla blisko połowy lokali (7 szt.) prawo lokatorskie.

Tak bowiem rozumiemy „solidaryzm spółdzielczy” i pomoc spółdzielni dla jej nowych członków.

            Jednak zasygnalizowany przez nas na wstępie brak rozwiązań systemowych i brak pomocy Państwa poprzez dopłaty do kredytów, powoduje że przy aktualnym kredycie komercyjnym na poziomie oprocentowania 5,5%, za którego pozyskanie poręcza spółdzielnia, trudno jest pozyskać środki kredytowe. Procedura załatwiania, wniosku kredytowego i stosowne zastawy i poręczenia rozciąga ją do okresu półrocznego. Stąd decyzja, że w rozpoczynanym, nowym budynku ilość lokali z prawem lokatorskim ograniczamy do minimum (1 ÷ 2 lokale).

            Przypominamy więc, że budynek którego realizację rozpoczynamy w połowie miesiąca lutego br. to budynek typu B, usytuowany przy ul. Spółdzielczej 7 w os. Piękna.

W budynku zaprojektowano 24 lokale mieszkalne o pow. Od 42,08 m2 do 66,47 m2 (w tym połowa o pow. 59 m2). Większość lokali posiada przestrzenne balkony o pow. ok. 12,5 m2.

            Mieszkania w budynku mają charakter otwarty, pozwalający na dowolną aranżację. Budynek jest podpiwniczony. W piwnicach zlokalizowano pomieszczenia techniczne, komórki lokatorskie i pomieszczenie gospodarcze (suszarnia).

Budynek wyposażony jest w instalację energetyczną, cieplną, multimedialną (nie ma w nim instalacji gazowej).

            Lokale mieszkalne zrealizowane będą w systemie deweloperskim do dowolnego wykończenia przez użytkowników.
Możemy dzisiaj już poinformować, że cena budowy m2 pow. użytkowej lokalu nie przekroczy 5.000 zł, zaś wszystkie pomieszczenia dodatkowe (wózkownia, suszarnia, piwnice lokatorskie) zawierają się w tej cenie.

            Ponad 3 miesięczny okres jaki minął od decyzji Rady Nadzorczej, przeznaczony był bowiem na poszukiwania najkorzystniejszej oferty, za którą kryła się zarówno cena, jak
i ocena rzetelności wykonawcy, którym będzie firma PPU HEGOR sp. z o.o. z Sochaczewa.

            Podjęcie realizacji budowy przewidziane jest na połowę lutego br. z terminem 12 miesięcy na jej zakończenie.

            Dlatego prosimy wszystkich zainteresowanych i tych, którzy złożyli swoje wcześniejsze oferty o kontakt z Działem Lokalowym Spółdzielni dla ich skonkretyzowania.

            Informujemy jednocześnie, że pierwszeństwo nabycia uzyskają zainteresowani kupnem mieszkania na własność, ze względu na uwarunkowania ekonomiczne, które przedstawiliśmy na wstępie.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu