03.12.2019 r.

NIE MA SPRAWIEDLIWEJ OPŁATY

            W dwóch ostatnich artykułach naszej rubryki podnosiliśmy sprawę potrzeby uporządkowania zasad utrzymania czystości i porządku w gminach, które zgłasza ruch spółdzielczy w kraju. Do uporządkowania jest tu wiele spraw takich jak: brak krajowej bazy recyklingu, brak jasnych zasad poboru opłat, czy mechanizmu ich rozliczania, nie mówiąc o niesprawiedliwych warunkach i odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji śmieci przez pojedynczych mieszkańców.

 Ale ostatnio wyszła sprawa, którą my zarządzający spółdzielczymi zasobami w mieście, sygnalizowaliśmy od wielu lat. Mechanizmy naliczeń spłaty na głowę mieszkańca (za śmieci i za gaz w budynkach bez gazomierzy) spowodowały odpływ (wymeldowanie) z ewidencji wielu osób, które w większości nadal zamieszkują w lokalach. Nam w Spółdzielni od 5÷7 lat zaczęło ubywać corocznie ponad 200 osób. O ile w przeszłości zasiedlaliśmy ok. 18 tys. osób, to na początku br. roku było ich już tylko 13.247 (tj. 1,89 mieszkańca na lokal).

Takie też ilości, stale weryfikowane zgłaszamy co miesiąc do żyrardowskiego magistratu
(m-c listopad br. były to 12.854 osoby, oraz 239 osób które są zwolnione z tytułu posiadania karty wielkiej rodziny).

Spadek stanu ludności w mieście sygnalizowały też od kilku lat władze miejskie, którym co roku malała liczba mieszkańców w Wydziale Ewidencji Ludności.

            W efekcie doszło do sytuacji, że na koszty usług świadczonych mieszkańcom (w tym przypadku odbioru śmieci) zaczęło brakować pieniędzy, bo kwoty jakie od nich wpływają stale ulegają zmniejszeniu.

Tak działo i dzieje się zarówno w domkach jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych, w tym Komunalnych, TBS-owskich i spółdzielczych.

Zmiany społeczno-gospodarcze w kraju oraz swoboda przemieszczania się zarówno rodaków jak i obcokrajowców, powiązana z obostrzeniami ochrony danych osobowych ludności spowodowały poluzowanie kontroli w ewidencji ludności.

            Demolka prawna wprowadzona przez rządzących w ostatnim ćwierczwieczu do organizacji spółdzielczej, stworzyła swobodę w dysponowaniu i ustalaniu przez właścicieli innego przeznaczenia lokali w budynkach spółdzielczych niż na ich potrzeby mieszkaniowe. Lokale mieszkalne w  spółdzielni stały się inwestycją przeznaczoną na wynajem lub na cele hotelowe przez ich właścicieli. Do mieszkań tych co parę miesięcy wprowadzają się kolejne grupy pracowników zza wschodniej granicy, kierowane przez wyspecjalizowane agencje. Administracja spółdzielcza, jest przy tym częstokroć pomijana przez właścicieli lokali, w informowaniu o zmianach i stanach osób zasiedlających lokal.

            Także wielu dotychczasowych użytkowników lokali wymeldowało część swoich domowników do dalszej rodziny (babci, dziadka) poza miasto, pomimo ich dalszego zamieszkiwania w lokalu.

            Bez narzędzi prawnych, jakimi dysponują władze samorządowe czy porządkowe, trudno jest wyegzekwować prawidłowy reżim meldunkowy i kompletne opłaty za śmieci przez służby zarządcy budynków.

            Dlatego zamiast ścigać się z uchylającymi się od płatności warto by rozważyć, czy nie zastosować innego (niż odpłatność naliczana od osoby) systemu naliczeń za śmieci.

            Przykład dała Warszawa. Zdaniem władz Warszawy, opłata śmieciowa jest jak podatek, nie ma nic wspólnego z ilością śmieci, ponieważ nie ma sprawiedliwego rozwiązania w obowiązujących warunkach prawnych.

            Tymczasem koszty wywozu rosną i dzieje się to często poza kontrolą samorządu zlecającego firmom wywóz odpadów. Firmy wywożące podnoszą ceny, bo więcej kosztuje transport i przetwarzanie odpadów. Wzrosły koszty energii, pracy, itp. To wynik modelu narzuconego przez państwo – za wszystko mają zapłacić mieszkańcy. W innych państwach koszty te są także po równo rozłożone na producentów opakowań oraz na konsumentów. Tych pierwszych zniechęca się po prostu do produkcji odpadów.

Dlaczego opłata w Warszawie ma być naliczana od metra?

- Według władz miasta – nie ma sprawiedliwej metody. Mogła by być, gdyby opłata zależała od wyprodukowanej ilości odpadów. Takiej możliwości nie przewidują jednak przepisy, bo gdyby była skończyłoby się to podrzucaniem śmieci sąsiadom, czy do lasu – co i tak nie jest ewenementem w naszym regionie przy obecnym systemie opłaty.

Taka opłata zgodnie z prawem jest podatkiem. A cechą podatku jest to, że jest oderwany od konkretnej usługi i tak samo jest z opłatą za śmieci. Nie ma ona nic wspólnego z ilością śmieci.

I co jest istotne we wprowadzonym systemie – nie da się miasta oszukać, tak jak przy ustaleniu ilości domowników, ponieważ w ewidencji urzędu miasta wszystko jest policzone, każdy m2 lokalu. Władze w Warszawie wprowadzają przy tym system osłonowy dla osób samotnych i wsparcie dla ubogich rodzin.

Rozpatrują także metodykę naliczania kosztów opłat za m2 powierzchni (wynosić ma 1,2 zł/m2) i wielkość bazy naliczeń (do 60 m2 ), po przekroczeniu której kwota by spadała. Jak to zostanie ustalone w uchwałach samorządu Warszawy, dowiemy się niebawem.

-------------------------------------

 Tyle u sąsiadów. Przez wprowadzenie systemu likwidują oni poszukiwania „znikających domowników” oraz dokonają  likwidacji biurokracji związanej analizą co miesięcznej deklaracji zarządców budynków. .

Odciążą jednocześnie zarządców z obowiązku zbiórki i przekazywania kwot „podatku śmieciowego”, w którym braki za niepłacących pokrywali pozostali mieszkańcy. Czy nas w Żyrardowie stać na takie odważne działania? .

 

Zarząd ŻSM

 

 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu