22.10.2019 r.

RUSZYŁ NOWY SEZON GRZEWCZY. CO WARTO WIEDZIEĆ,
BY NIE MARNOWAĆ ENERGII ?

            Nocne chłody i niekorzystne prognozy temperaturowe spowodowały, że tydzień przed zwyczajnym terminem, w ostatni dzień lata, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu
w naszej spółdzielni sezonu grzewczego. Ponieważ rozliczenie minionego sezonu, niemile zaskoczyło znaczną część naszych mieszkańców, pragniemy po raz kolejny przybliżyć czynniki mające wpływ na wyniki kosztów ogrzewania naszych mieszkań. Obawom tym towarzyszy fakt, kolejnych wzrostów cen w taryfach PEC-u, jakie miały miejsce przed sezonem grzewczym w naszym mieście.

            System regulacji ciepła w naszych budynkach funkcjonuje już od 25 lat. W ostatnich trzech latach po wcześniejszej wymianie grzejnikowych wyparkowych podzielników ciepła na elektroniczne, ze zdalnym odczytem, przeprowadziliśmy również wymianę starych
termozaworów na nowe. Mają one, wynikającą z przepisów, wyższą graniczną temperaturę dolnej pracy termozaworu (+160C).

Ta nowa granica (wg prawodawcy) ma zabezpieczyć równomierny odbiór ciepła z instalacji przez wszystkie lokale w bryle budynku.

            Przeciwko tej zmianie protestowali tylko Ci, którzy nadużywali ciepła przenikającego do nich od sąsiadów zza ściany przy poprzednich, zamkniętych do „0” nastawach ich termo- zaworów. Argumentowali to potrzebami „zdrowotnymi”, w tym konieczności częstszego wietrzenia lokalu. A przecież można, poprzez nałożoną na pokrętło osłonę izolacyjną, zabezpieczyć się przed reagowaniem termozaworu na napływ chłodnego powietrza. W sumie zastosowanie „nowych” termozaworów zyskało powszechną akceptację mieszkańców.

            Chcemy dzisiaj przypomnieć wszystkim tym, którzy nadal mają problem
z oszczędzaniem ciepła w lokalu, parę zasad, które przekazywaliśmy mieszkańcom w tej sprawie prawie 20 lat temu.

Dobrze jest wiedzieć, że:

■ Mając na uwadze oszczędzanie ciepła, rozsądnie jest obniżyć temperaturę powietrza
     w mieszkaniu zarówno w nocy jak i w okresach, gdy nikt w mieszkaniu nie przebywa.  
     Wszystkie termostaty grzejnikowe powinny być ustawione tylko na taką temperaturę jaka         
      jest rzeczywiście potrzebna. Trzeba pamiętać, że zwiększenie temperatury powietrza w lokalu o jeden stopień, powoduje zwiększenie zużycia ciepła o 6÷10%.

■ Wietrząc mieszkanie, należy robić to szybko i intensywnie otwierając wszystkie okna na około 5 minut, aby pozbyć się wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza.

     Przed rozpoczęciem wietrzenia mieszkania należy zakręcić wszystkie termostaty grzejnikowe i otworzyć je ponownie do poprzedniej pozycji dopiero kilka minut po zakończeniu wietrzenia. Dzięki takiemu postępowaniu zaoszczędzimy sporo ciepła.

■ Chcąc racjonalnie wykorzystywać energię cieplną dostarczoną do mieszkania, nie należy zastawiać grzejników jakimikolwiek kotarami, czy konstrukcjami (np. z drewna). Takie postępowanie zmniejsza efektywność pracy centralnego ogrzewania.

■ Jeżeli mieszkanie będzie przez dłuższy czas opuszczone (z powodu np. wyjazdu na urlop) to celowe jest (ze względu na oszczędność ciepła) zakręcenie termostatów grzejnikowych na minimum. Takie ustawienie termostatu powoduje, że temperatura w mieszkaniu nie spadnie poniżej 16 0C, ponieważ termostat zacznie otwierać się już od temperatury 14÷15 0C, nie dopuszczając do zbytniego wychłodzenia się wody w kaloryferach i zabezpieczając w ten sposób przed szkodami związanymi ze zbyt niską temperaturą w lokalu.

■ Termostat grzejnikowy składa się z zaworu grzejnikowego oraz głowicy termostatycznej, która stanowi zespół sterujący termozaworu. Zawór grzejnikowy jest elementem wykonawczym. We wnętrzu głowicy termostatycznej znajduje się metalowy mieszek
z niewielką ilością specjalnego płynu. Gdy temperatura w pomieszczeniu wzrasta, to część płynu paruje, a mieszek rozszerza się i poprzez specjalną iglicę tzw. popychacz naciska na grzybek zaworu zamykając dopływ ciepłej wody do grzejnika. Przy spadku temperatury powietrza mieszek się kurczy, a grzybek zaworu podnosi się otwierając dopływ wody do grzejnika, który staje się cieplejszy i ogrzewa pomieszczenie.

       Zanieczyszczenia, które występują w czynniku grzewczym (drobiny kamienia) mogą przedostawać się pomiędzy grzybek zaworu i osłonę uniemożliwiając jego zamknięcie pomimo wzrostu temperatury (także wtedy gdy pokrętło zaworu jest w pozycji minimum). Taki stan może powodować, że przez grzejnik przepływa w sposób ciągły gorąca woda. Powoduje to nadmierne zużycie ciepła. Stan taki, dosyć często stwierdzamy w lokalach naszych mieszkańców.

       Niesprawność tą możemy wykryć dokonując w okresach np. cotygodniowych prób polegających na całkowitym zamknięciu pokręteł do pozycji minimum. Jeżeli w przeciągu pół godziny grzejnik nie wystygnie to oznacza, że taka niesprawność wystąpiła. Należy wtedy zawezwać służby konserwacyjne Spółdzielni.

Pozostawienie takiego stanu, bądź niekontrolowanie pracy termozaworu narazi nas na nadmierne koszty i bolesne dopłaty po rozliczeniu sezonu grzewczego.

-----------

            Dlatego aktualnie, w momencie startu do nowego sezonu grzewczego warto sobie wszystkie przedstawione przeze mnie wskazówki przyswoić i zapamiętać. Unikniemy wtedy zbędnych kosztów i rozczarowań jakie jeszcze, dosyć często, towarzyszą mieszkańcom po zakończeniu rozliczeń.

Marian Rusinowski

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu