12.11.2013r.

ZAKOŃCZYLIŚMY TEGOROCZNE
PRACE OCIEPLENIOWE BUDYNKÓW

 

W dniu 4 listopada wykonawca opuścił ostatni z poddanych w tym roku pracom ociepleniowym, budynek. To już 65 budynek naszej spółdzielni, który został objęty termorenowacją, w ramach realizowanego u nas od 2004 r. – programu termomodernizacji budynków.

Podjęcie w 2004 r. programu termomodernizacji było w naszej spółdzielni wyzwaniem nie tyle technicznym, co bardziej mentalno- psychologicznym. Musieliśmy doprowadzić do świadomości członków, że przemiany własnościowe, wynikające z nowych zapisów ustawy spółdzielczej, , którymi karmiła ich „propaganda reformatorów prawa spółdzielczego”, obok „wątpliwych” przywilejów wnosiły  nowe obowiązki po stronie ich obciążeń finansowych.

Nowi właściciele musieli sami zadbać o sfinansowanie potrzeb modernizacyjno-remontowych w swoich budynkach, a razem z nimi koszty te musieli ponieść pozostali mieszkańcy ze spółdzielczymi prawami do lokali. Stąd tak trudne decyzje i początkowe opory.

Udało nam się jednak stworzyć program z mechanizmem finansowym, który uwzględniał działania kredytowe dla każdego budynku wspomagane „parasolem” spółdzielni łagodzącym skutki  ich spłaty.

Realizacja programu termomodernizacji napotykała szereg przeszkód i oporów, szczególnie po 2007 r., kiedy w budynkach zgłaszanych do termomodernizacji pojawiać się zaczęli pierwsi „wyodrębnieni właściciele”. To oni stawali się często hamulcowymi decyzji ociepleniowych, gdyż na działania termomodernizacyjne i na wzięcie kredytu musiał się zgadzać, każdy z nich, bez wyjątku. Bo tak stanowi prawo.

Jaskrawym przykładem patologii takiego rozwiązania, które godzi w zasady spółdzielcze, podnosi koszty i paraliżuje działalność, jest tegoroczny przypadek jaki u nas wystąpił w budynku Nr 8 na os. Kościuszki.

Dla tego budynku została przygotowana dokumentacja dociepleniowa, wyłoniony został
w procedurze przetargowej – wykonawca prac, budynek znalazł się w planach techniczno-modernizacyjnych na 2013 r. Mieszkańcy oczekiwali pilnego podjęcia robót.

Na prace nie zgodził się jednak jeden z „odrębnych właścicieli”. Spółdzielnia na wniosek pozostałych mieszkańców podjęła działania prawne. Jednak sądowa procedura przełamywania tego swojskiego „liberum veto” jest kosztowna i bardzo często nieefektywna. Tak jest w naszym przypadku, gdzie na dokładkę główny oponent zmarł w początkach jesieni i spór o podjęcie prac będzie się toczył z jego spadkobiercami, na długie miesiące odkładając termin ewentualnego ich rozpoczęcia. To jedyny budynek w tym osiedlu, który pozostanie nieocieplony.

Dlatego tegoroczny plan ograniczył się do 5-ciu budynków, na których prace ociepleniowe zostały zakończone w terminach umownych, w okresie pomiędzy 30 września
a 4 listopada. Są to budynki: wieżowce przy ul. I. Zielińskiej 18 i 20, bud. przy ul. Kościuszki 16a i Limanowskiego 13 b oraz ul. Sowińskiego 17.

Od 1 października br. mieszkańcy nowoocieplonych budynków rozpoczęli spłatę zobowiązań, zaciągniętych na realizację robót w  ich obiektach. Warto przypomnieć, że koszty prac termomodernizacyjnych są sfinansowane kredytem spłacanym przez mieszkańców budynku, którego on dotyczy. Kredyt ten na dogodnych warunkach uzyskaliśmy w banku PKO BP w Żyrardowie. Jest on zwracany bankowi kredytującemu
w okresie 5-cio letnim, zaś mieszkańcy spłacają go do spółdzielni w wysokości 1,00 zł/m2 miesięcznie w okresie kilkunastu lat, do centralnego funduszu remontowego. Długość tego okresu wynika z kwoty zaciągniętego kredytu oraz z wielkości zakresu robót i wielkości powierzchni oczynszowanej budynku.

Informujemy jednocześnie, że okres spłaty nie jest tak przerażający jakby to wyglądało z wyliczeń, a z grupy budynków, które uczestniczyły w programie termomodernizacyjnym w kolejnych latach po 2004 r., już 16 spłaciło swoje zobowiązania do banku kredytującego i do centralnego funduszu remontowego spółdzielni.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu