24.04.2012r.
CZY MIJAJĄCY SEZON GRZEWCZY
BĘDZIE BARDZIEJ KOSZTOWNY?
Ostatnie dni miesiąca kwietnia to pora na wyłączenie ogrzewania w naszych budynkach. Niestety w dniu przygotowywania niniejszego tekstu nie byliśmy pewni, kiedy to nastąpi. Wiosna, kolejny już raz, potraktowała nas wszystkich chłodami. Pytanie jakie stawiają nasi mieszkańcy – ile to będzie nas dodatkowo kosztować?
Zabezpieczeni odpowiednim poziomem zaliczek wnoszonych przez mieszkańców od początku sezonu grzewczego (1 października 2011r.) IV kwartał ubiegłego roku przeżyliśmy z nadwyżką w opłatach. Łagodny początek zimy pozwalał na mniejsze zużycie ciepła, a tym samym na niższe jego koszty. Energia zakupiona w tym okresie od naszego dostawcy kosztowała nas 2,008 mln.zł i było to o 697 tys.zł mniej od wnoszonych przez mieszkańców zaliczek.
W I-szy kwartał bieżącego roku weszliśmy z nową taryfą u producenta, , wyższą o ok. 15% od dotychczasowej. Końcówka stycznia i cały miesiąc luty uraczyły nas ostrymi mrozami. I chociaż marzec okazał się bardziej łagodny to bilans płatności za ten kwartał, który nas kosztował 3,233 mln.zł wypadł ujemnie i wyniósł 531 tys.zł.
Przeprowadzona symulacja całego sezonu grzewczego (łącznie z miesiącem kwietniem br.) pokazuje, że dla zbilansowania jego kosztów z sumą wpłaconych zaliczek niezbędne jest dla 20%-owej grupy budynków wydłużenie okresu ich wpłat na miesiąc maj. Wzorem lat ubiegłych, uchroni to mieszkańców tych budynków przed drastycznymi dopłatami po rozliczeniu kosztów dostawy ciepła do każdego z lokai, poprzez system podzielników.
Zestawienie uzyskanego wyniku bilansowego zużycia ciepła na jednostkę powierzchni dla każdego z naszych budynków pokazuje, że przy średniej dodatniej +1,01 zł/m2 , waha on się w poszczególnych budynkach w przedziale od +5,50 do -4,89 zł/m2. Przy czym ten wysoki wynik dodatni w wielu budynkach jest nie tylko efektem niskiego zużycia ciepła, lecz również wysokiego poziomu zaliczek jaki założono dla mieszkańców budynku w wyniku dużych dopłat w sezonie poprzednim. Podobnie może być przy wysokim wyniku ujemnym – przyczyną będzie nie tylko duże zużycie, ale również za nisko założone zaliczki z lokali tego budynku.
Efektem oceny wyników symulacji był wniosek Zarządu, przyjęty przez Radę Nadzorczą by grupa 32 budynków miała przedłużony okres wpłat zaliczek na ogrzewanie
w mijającym sezonie jeszcze przez miesiąc maj.
Są to: - budynek z os. Sikorskiego (bl.2),
- 10 budynków z os. Żeromskiego (bl. 1,2,3,4,22,28,29,31,32,39 i 51),
- budynek z os. Batorego (bl.28),
- budynek Hotelowo-Rotacyjny,
- 4 budynki z os. Centrum (bl.8, 1 i 3 os. Słoneczna, bud. przy ul. Łukasińskiego 9/13),
- 2 budynki z os. Kościuszki (bl. 2 i 10),
- 2 budynki z os. Wschód (bl. 28 i 30),
- 9 budynków z os. Teklin (25,26,27,28,30,31,32,40 i bl. Parkingowa 4),
- 2 budynki z os. Piękna (ul. Spółdzielcza 9 i 30).
Szczegółowe informacje o płatnościach w tych budynkach zostaną przekazane ich mieszkańcom. Natomiast informacje o pełnych kosztach i wynikach rozliczeń przekażemy czytelnikom po ich zakończeniu przez METRONĘ.
Zarząd ŻSM